Szkoła Podstawowa w Rokitnicy otrzymała dofinansowanie w ramach programu „#LaboratoriaPrzyszłości” inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Wysokość wsparcia 30 000zł w ramach programu „#LaboratoriaPrzyszłości”. Środki pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i przeznaczone są na wsparcie realizacji inwestycyjnych zadań jednostek samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka czyli stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób interesujący, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań oraz obycie się z nowymi technologiami.
Za pozyskane środki finansowe szkoła zakupiła nowe urządzenia technologiczne oraz pomoce naukowe potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu zdolności uczniów. Zakupiony sprzęt w ramach programu uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymują wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
Ważnym aspektem programu jest też chęć dostosowania poziomu edukacji do aktualnej innowacyjności i rozwoju technologicznego.
Program #LaboratoriaPrzyszłości umożliwił naszej szkole zakup wyposażenia technicznego. W jego skład wchodzą:
- drukarka 3D z akcesoriami
- sprzęt audio-wideo do nauki prezentacji swoich osiągnięć
(aparat cyfrowy z obiektywem, gimbal, statyw, mikrofony, akcesoria),
- mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami,
- stacje lutownicze (do mikrokontrolerów),
- wyposażenie pracowni m.in. drukarkę, tablicę, uchwyt do tablicy, stoliki, krzesła.
Zakupiony sprzęt z pewnością uatrakcyjni zajęcia i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania.